Zatočte s mrtvou hladinou v akváriu

Hnědá řasa, rozsivka
Hnědá řasa – Rozsivky
23.3.2018

Zatočte s mrtvou hladinou v akváriu

mrtvá hladina v akváriu

mrtvá hladina v akváriu

Mrtvá hladina, mastná hladina, slepá hladina, povlak na hladině to jsou nejčastěji používána synonyma pro povlak na hladině akvária, který dokáže potrápit každého akvaristu. Vždy, když se objeví, znamená to, že prvky, které se starají o dobrou kondici akvária nejsou v rovnováze. Přečtěte si tento článek a zatočte s mrtvou hladinou v akváriu jednou pro vždy!

Mrtvou hladinu způsobují téměř vždy proteiny, které se uvolňují do akvarijní vody. Důvody vzniku jsou následující:

Organický rozklad

Exkrementy ryb, zbytky krmiva, odumřelé zbytky rostlin a jiné organické části, které neodstraní filtrace nebo nejsou odstraněny mechanicky (odkalením), způsobují organický rozklad a kontaminují akvarijí vodu. Pokud navíc není v nádrži dostatečná cirkulace vody, usazují se částečky vzniklé organickým rozkladem na hladině a tvoří mastný film – mastnou hladinu.

Řešení problému: mechanicky odstranit organicky odpad ze dna akvária, nejlépe odkalit akvárium pomocí odkalovače. Používejte přípravky, pro odstranění organického zákalu např. Seachem Pristine, Tetra Crystal Water.

 

Krmení nekvalitními krmivy

některá krmiva obsahují tuky, které při kontaktu s vodou zanechávají na hladině mastný film.

Řešení problému: Nepoužívat tato krmiva a nahradit je kvalitnějšími krmivy. Doporučuji používat akvarijní krmiva značek Tropical, Tetra, Hikari apod. U kterých k mastné hladině nedochází.

 

Řasy, vodní květ

mastnou usazeninu na hladině může vytvořit také vodní květ. Na rozdíl od předchozích případů má navíc zelené zbarvení. Vodní květ vzniká při špatné kvalitě vody v kombinaci s velkým množstvím světla a vyšší teplotou vody.

Řešení problému: mechanicky odstraňte povlak z hladiny a vyměňte alespoň polovinu vody v nádrži. Vyčistěte filtrační systém a vyměňte část filtračních náplní. Snižte dobu osvětlení akvária. Optimálně svítíme 8-10 hodin denně. Zapnutí i vypnutí osvětlení by mělo probíhat každý den ve stejnou hodinu a přes poledne osvětlení na hodinu vypněte. Pro tyto účely lze použít spínací zásuvky. Pokud to bude nutné uberte na intenzitě osvětlení.

Přečtěte si také návod Jak čistit akvarijní filtr

 

Nadbytek bakterií

jedná se nejen o škodlivé, ale užitečné baktérie, které za normálních okolností přispívají k rovnováze biosystému v akváriu. Při jejich přemnožení vzniká také mrtvá hladina.

Řešení problému: mechanicky odstranit povlak z hladiny. Používejte přípravky, pro odstranění organického zákalu např. Seachem Pristine nebo Tetra Crystal Water apod.

 

Přehnojování akvária

Jedná se častý o problém při aquascapingu, kdy je kladen velký důraz na hnojení akvarijních rostlin. Hnojiva musí být v akvarijní vodě takové množství, aby nevznikl deficit některé z důležitých složek hnojiva.

Řešení problému: Částečná výměna vody v nádrži, instalace hladinového sběrače nečistot – skimmeru.

Co je to skimmer?

Skimmer je optimálním pomocníkem pro odstranění povlaku a drobných mechanických nečistot z hladiny akvária ve všech uvedených případech. Níže, ve videu je vidět, jak skimmer zachycuje všechny plovoucí nečistoty z hladiny.