Cladrophora řasy
Cladophora
21.3.2018
Hnědá řasa, rozsivka
Hnědá řasa – Rozsivky
23.3.2018

Štětičková řasa (Ruducha)

štětičková řasa - Ruducha - BBA

štětičková řasa

Černá štětičková řasa, nazývaná také Ruducha nebo anglicky BBA (Black Brush Algae) se nejčastěji vyskytuje na listech rostlin, jako jsou Kryptokoryny, Anubiasy, Echinodory a dalších pomalu rostoucích rostlin. Také však na kořenech, kamenech, na skle i na akvarijní technice.

Jedná se o obtížně odstranitelnou řasu. Pokud s ní nezačnete bojovat v rané fázi výskytu, tak hrozí, že se rozroste v takové míře, že již nebude možné se jí zbavit. 

Příčina vzniku:  k výskytu Ruduchy v akváriích přispívá několik různých faktorů. Roste v hodně osvětlených akváriích s nízkou hladinou CO2, ale také naopak v nedostatečně osvětlených akváriích s nestabilní hladinou CO2. K těmto příčinám můžeme přidat také slabé proudění vody v akváriu. Při nedostatečném proudění vody, se CO2 nedostává k rostlinám a nemůže správně fungovat fotosyntéza.

Způsob odstranění: nejprve je potřeba odstranit co nejvíce štětičkové řasy ručně. Čím méně ji v akváriu zůstane, tím účinnější bude její chemická likvidace. Ručně půjde tato řasa odstranit dobře z kořenů, kamenů a dalšího vybavení akvária
.
Problematické je však odstranění z listů rostlin. Z těch š
tětičková řasa sundat dolů nejde nebo se to podaří, ale i s části listu. Nejlepší volbou je odstřihnout postižený list celý. Obavy z toho mít nemusíte. Zastřihování stimuluje rostlinu k lepšímu růstu a ostříhané listy vyrostou znovu.

Když máme štětičkovou řasu odstraněnou jak jen to jde, tak začněte přidávat tekutý uhlík. Je to ten nejjednodušší způsob jak Ruduchu odstranit úplně. Vhodné jsou přípravky Easy Life Easycarbo , Seachem Flourish Excel a další.

Jak na to: existují dva způsoby, jak tekutý uhlík dávkovat.

  • Přípravek dávkujte do proudu vody, nejlépe vytékajícího z filtru nebo proudového čerpadla. Cirkulace zajistí, že se přípravek dostane do všech částí akvária. 
  • Tekutý uhlík natáhněte do injekční stříkačky nebo pipety a dávkujte lokálně, přímo na místa postižená štětičkovou řasou. Větší koncentrace zajistí vyšší účinnost přípravku.

Po týdnu až dvou se změní její barva, řasa změkne a odumře. Pak ji lze jednodušeji odstranit. 
Dodržujte však výrobcem doporučené dávkování. Při předávkování můžete ohrozit ryby i rostliny. Nezapomeňte také z filtru odstranit všechna absorpční filtrační média jako je aktivní uhlí, zeolit apod. V opačném případě nebude “léčba” akvária účinná.

Výborným pomocníkem při likvidaci štětičkové řasy jsou také některé druhy ryb a krevet živící se řasami. Například Caridina multidentata nebo Otocinclus affinis.

Nejdůležitější však je vytvořit rovnováhu mezi intenzitou osvětlení, dávkováním CO2 a dávkováním živin. Jakmile této rovnováhy dosáhnete tak se štětičkovou řasou a vlastně ani s řasami obecně problémy mít nebudete.