Typy akvarijních filtrů
Akvarijní filtry
10.5.2016
Jak založit akvárium
18.5.2016

Jak čistit akvarijní filtr

Ať už se jedná o vnitřní nebo vnější akvarijní filtr, bude jej nutné čas od času vyčistit a otázku jak čistit akvarijní filtr si jednou položí každý začínající akvarista.

Interval údržby je u vnitřních i vnějších filtrů různý a nezávisí jen na typu filtru, ale také na dalších faktorech jako je počet ryb v nádrži, intenzitě a množství krmení atd.

Obvykle platí, že vnitřní akvarijní filtry čistíme jednou za 1-2 týdny a vnější akvarijní filtry čistíme každých 6-8 týdnů. Jasným signálem je vždy slabší proud vody vytékající z filtru. Při čištění postupujeme následovně. 

Čištění filtračních náplní

Většina výrobců filtrů doporučuje při každé údržbě vyměnit filtrační náplně za nové. Zpravidla to není pokaždé potřeba. Měníme pouze absorpční filtrační náplně např. aktivní uhlí, zeolith a další,  které jsou již zanesené a skončila jim proto životnost. Nečistíme také jemné filtrační vložky (vata), které zachytávají nejjemnější nečistoty. Ty obvykle tvoří poslední vrstvu filtru a je lepší je vyměnit.

Nejdříve si do kbelíku napustíme část vody z akvária a v této vodě vypláchneme všechny filtrační náplně. Jedině tak zachováme již usídlené baktérie. V opačném případě by došlo k narušení biologické rovnováhy a akvárium by muselo projít znovu procesem zrání. V žádném případě nepoužívejte k proplachování horkou vodu ani saponáty! Málokdy filtr vyčistíme nedostatečně, ale mnohem častěji ho vyčistíme až příliš.

Čištění těla filtru a příslušenství

Průřez akvarijním filtrem - části k čištění

Průřez akvarijním filtrem

Pokud máte vyčištěné filtrační náplně, tak rozebereme podle instrukcí výrobce filtr. Pokud jsou pohyblivé části filtru zanesené, bývá filtr znatelně hlučnější. Proto důkladně vyčistíme rotor (vrtulku), který se skrývá vždy pod krytem a pomocí speciálních kartáčků na filtry vyčistíme také dutiny filtru, hadice a veškeré další příslušenství.

Při manipulaci s rotorem zacházejte opatrně s osičkou. Ta bývá obvykle keramická a často se stává, že praskne.

Po vyčištění akvária může mít voda v nádrži opět mléčné zabarvení, stejně jako v případě založení nového akvária. Tento problém je způsoben úbytkem bakterií v důsledku údržby akvarijního filtru a obvykle se sám vyřeší v průběhu 24 hodin. Pokud by se tak nestalo, použijte násadu nových bakterií.