Než začneme s akvaristikou

V pozadí každého projektu je vždy plánování. Ne jinak je tomu i v akvaristice. Dříve než si pořídíme akvárium, bychom měli promyslet, kam akvárium umístíme a jakou velikost bude naše budoucí akvárium mít.

1. Kam akvárium umístit

Moderní možnosti osvětlení dnes již plně vytlačily umístění akvária pod oknem, jako tomu bylo v minulosti. Naopak, obtížně  kontrolovatelné a téměř nedávkovatelné denní světlo, které navíc podléhá výkyvům ročních období, je pro akvárium tím nejméně vhodným osvětlením. Na místech s přímým slunečním svitem se nekontrolovatelně rozrůstají řasy a nádrž jimi velmi rychle úplně zaroste. Pro akvárium proto zvolte takové místo, které je co nejdále od okna a nedopadá na něj přímé denní světlo.

Nezapomeňte ale ani na vhodné místo pro vás – křeslo, sedačku – odkud budete život v akváriu pozorovat. Myslete i na to, že na místě vašeho budoucího akvária musí být zásuvka s elektrickým proudem nebo alespoň možnost jeho přívodu. Bude totiž nutné připojit 3-4 přístroje. Nad nádrží musí být dostatek prostoru pro jednoduchý přístup k akváriu při jeho údržbě, jako je například částečná výměna vody.

Akvárium je nutné umístit na pevný a stabilní podklad. Pro menší nádrže s délkou do 60 cm postačí běžný domácí nábytek jako stůl, skříňka a podobně. Pro větší akvária s délkou nad 80 cm je vhodnější zakoupit akvarijní skříňku. Je samozřejmé, že akvárium musí stát na absolutně vodorovném povrchu. Proto mezi dno nádrže a stojan použijte speciální akvarijní podložku. Podložka pod akvárium zabraňuje prasknutí dna akvária, které může způsobit i nepatrné zrnko písku nebo pohyb skříňky při otevírání či zavírání dvířek. A v neposlední řadě podložka tepelně izoluje dno akvária.

2. Velikost akvária

Všeobecně platí, že ve velkém akváriu jsou biologické poměry vyrovnanější a stabilnější než v malé nádrži, kde již malé chyby akvaristy mohou vést ke katastrofě. Když například ve velke nádrži uhyne ryba, velké množství vody snadno rozptýlí produkty jejího rozpadu a zbytek je odstraněn bakteriemi. V malém akváriu však může rozkladná činnost bakterií způsobit nedostatek kyslíku, který bakterie spotřebovávají na fermentaci. Podobně je tomu, když náhodou zapomenete vyměnit část vody. Ve velkém akváriu se to obejde bez komplikací, zato v malé nádrži to může způsobit velké škody.

Na druhé straně se můžeme na malou nádrž dívat jako na příležitost pro začátečníka jak se vyvarovat omylu. V malém akváriu za ně totiž budeme vždy bezodkladně potrestáni. Pokud jste začátečník, pořiďte si akvárium o velikosti 50 – 120 litrů. Takto velké akvárium  je časově nenáročné a díky své velikosti je schopno vytvořit samostatně fungující biotop. Navíc tato akvária můžete zakoupit v sadě s potřebným technickým vybavením a příslušenstvím. Říkáme jim akvarijní sety nebo také akvarijní komplety.