Typy akvarijních filtrů
Akvarijní filtry
10.5.2016

Kam umístit akvárium

Dříve než si založíme akvárium, bychom měli promyslet, kam ho umístit. Toto vaše rozhodnutí bude mít zásadní vliv na to, jestli se bude vašemu akváriu dařit nebo naopak.

V dobách dávno minulých bylo pro akvária předurčeno pouze jediné místo a to pod oknem. Důvodem tohoto umístění akvária byla potřeba zajistit takové světelné podmínky, aby mohl být život v nádrži pozorován.

Naštěstí moderní možnosti osvětlení akvária umístění pod oknem již plně vytlačily. Obtížně  kontrolovatelné a prakticky nedávkovatelné denní světlo, které navíc podléhá výkyvům ročních období, je pro akvárium tím nejméně vhodným.

Na místech s přímým slunečním svitem se nekontrolovatelně rozrůstají řasy a akvárium jimi velmi rychle úplně zaroste. Proto volte takové místo, které je co nejdále od okna a nedopadá na něj přímé denní světlo.

Akvárium je nutné umístit na pevný a stabilní podklad. Pro menší nádrže s délkou do 60 cm postačí běžný domácí nábytek jako stůl, skříňka a podobně. Pro větší akvária s délkou nad 80 cm je vhodnější vyrobit nebo zakoupit akvarijní skříňku

Je samozřejmé, že akvárium musí stát na absolutně vodorovném povrchu. Proto mezi dno nádrže a skříňku použijte speciální akvarijní podložku. Podložka pod akvárium zabraňujě prasknutí dna akvária, které může způsobit i nepatrné zrnko písku nebo pohyb skříňky při otevírání či zavírání dvířek. A v neposlední řadě podložka tepelně izoluje dno akvária.

 

 

Nezapomeňte ale ani na vhodné místo pro vás – křeslo, sedačku – odkud budete život v akváriu pozorovat. Myslete i na to, že na místě vašeho budoucího akvária musí být zásuvka s elektrickým proudem nebo alespoň možnost jeho přívodu. Bude totiž nutné připojit 3-4 přístroje. Nad nádrží musí být dostatek prostoru pro jednoduchy přístup k akváriu při jeho udržbě, jako je například částečná výměna vody.