Akvarijní osvětlení a topení

Akvarijní topeni

Protože vetšina ryb, které jsou vhodné pro akvaristu začátečníka pochazí z tropů, budete do prvního akvaria potřebovat topné tělísko. Teplota vody by se podle chovaného druhu ryb měla pohybovat mezi 23 – 26 °C. V akvaristických prodejnách najdete širokou nabídku topných tělísek pro akvaria. Optimální je topítko se zabudovaným termostatem, které automaticky udržuje nastavenou teplotu. Takováto topítka mají  tyčový tvar, takže v nádrži nezabírají téměř žádné místo.

Topítka jsou obvykle zcela ponorné a samozřejmostí je i teplotí škala, kde si s vysokou přesností můžete nastavit požadovanou teplotu. Tu můžete kontrolovat akvarijnim teploměrem. Při výběru vhodného topného tělíska platí pro jeho výkon následující pravidio: V normálně vytopeném bytě budete na každý litr akvarijní vody potřebovat 0,5 W vykonu topítka. Existují i topení, která se zabuduji do dna a ohřívaji akvarium  zespodu, přičemž mají podpořit růst rostlin přívodem tepla k jejich kořenům. Jsou však poměrně nákladná a pro akvaristu začátečníka absolutně zbytečná.

Akvarijní sovětlení

Správné osvetlení akvária nechá nejen vyniknout nádherné zbarvení ryb, ale též dodává rostlinám životně potřebnou energii. Jen tak mohou zdravě růst, být ozdobou nádrže a do vody dodávat rybám potřebný kyslík. Ve specializovaných akvaristických prodejnách můžete zakoupit jednotlive akvarijní zářivky různých druhů,  kompletní osvětlovací kryty a osvětlovacá rampy. Ty bývají většinou osázené jednou nebo více zářivkami. Stále více jsou v oblibě zářivky šetřící elektrickou energii. Tyto typy maji totiž  nejvyšší světelnou účinnost. Dle nejnovějších výzkumů je pro rostliny v akváriu nejvhodnější celospektralní osvětlení, které je přirozené a nejvice odpovídá denímu světlu.