Založení nového akvária

V tomto článku si popíšeme postup při založení nového akvária.

1. Vyčištění akvária

Před založením nové akvárium nejprve dobře vyčistíme. K tomuto účelu můžeme použít přípravek akvajas, který naneseme na houbičku, vyčistíme jím stěny akvária a umyjeme vlažnou vodou.  Při čištění akvária nikdy nepoužívejte saponáty ani jiné čistící prostředky! Po vyčištění nalepíme na zadní stěnu akvária fotopozadí a akvárium umístíme na zvolené místo. Nezapomeňte použít akvarijní podložku, která vyrovnává drobné nerovnosti a zároveň tvoří tepelnou izolaci dna akvária.

2. Založení dna akvária

Aakvárium by mělo představovat především kousek přírody, kde musí vše vypadat přirozeně. Proto nepoužívejte jednobarevné akvarijní písky, drtě a další nepřirozené dekorace, které stresují ryby a tím způsobují nerovnováhu biotopu.

Pro založení dna akvária použijeme budťo speciální podkladový substrát do akvária, který zakryjeme vrstvou štěrku nebo písku.  Druhou možností je použít koncový akvarijní výživný substrát, který se již nezakrývá a sám o sobě obsahuje velké množství živin pro úspěšné nastartování růstu akvarijních rostlin.

Speciální podkladový substrát, který je obohacen o živiny se používá jako nejspodnější vrstva dna akvária. Tento substrát nasypeme na dno akvária ve výšce 2-5 mm a překryjeme alespoň 3-5 cm silnou vrstvou říčního písku nebo štěrku. U říčního písku je optimální kulatý tvar, přirozená přírodní barva a zrnitost 4 až 8 mm. Jemnější písek může kořen rostlin „dusit“ a akvarijní rostliny pak nerostou. Pokud použijete hrubší zrnitost, tak velké kameny nemusí kořen rostliny udržet a ty pak  obvykle vyplavou k hladině.

Akvarijní písek, ikdyž je označen jako praný doporučuji vždy propláchnout pod tekoucí vodou. Zmírníte tak množství prvotního mechanického zakalení vody.

3. Instalace akvarijní techniky

Bez techniky Vaše akvárium fungovat nebude. Před umístěním akvarijních přístrojů si pečlivě přečtěte návody k použití a bezpečnostní instrukce od výrobce. Topítko a vnitřní filtr případně sací a výtokovou část vnějšího filtru umístěte do zadní části akvária. Zde je bude možné zakrýt dekoracemi nebo alespoň místo okolo nich osázet rostlinami. Zmírníte tak rušivý dojem, kterým mohou tyto tehcnické prvky v akváriu působit.

4. Umístění akvarijních dekorací

Nyní popusťte uzdu své fantazii a umístěte do akvária kořeny, kameny, trojrozměrné akvarijní pozadí a další akvarijní dekorace. Myslete všat na to, že u akvarijní techniky, kterou můžete schovat za kořeny a kameny musí být zachována funkčnost a možnost údržby.

Budete li používat kořeny, tak použijte pouze ty, které jsou určené pro akvaristické účely. Jsou to dřeviny pocházející z rašelinišť, kde nasákly huminovými kysleinami. Nejčastěji je ve specializovaných prodejnách najdete pod označením mopani, savanawood nebo mangroove.  Velkou výhodou u těchto kořenů je, že neplavou a stačí je mírně zatížit. Před použitím doporučuji, je alespoň na týden namočit a každý den měnit vodu. V opačném případě obarví akvarijní vodu do hněda.

5. Napuštění akvária vodou

Nyní máte možnost udělat poslední úpravy v umístění akvária, pozadí a dekoračních předmětů uvnitř. Pokud je vše na svém místě, začněte napouštět vodu. Teplota vody by se měla pohybovat v rozmezí 21 – 25 °C.  Abyste zabránili zvíření substrátu ve spodní části dna akvária proudem vody, položte na dno misku a vodu nalévejte do ní. Do vody  postupně přidávejte přípravek pro úpravu vodovodní vody na vodu akvarijní. Mezi běžně dostupné přípravky pro úpravu vody patří Akvaregulátor, Tetra AquaSafe nebo JBL Biotopol.

6. Zprovoznění akvarijní techniky

Máme li akvárium napuštěné vodou, je nutné zprovoznit filtraci, topné těleso a osvětlení akvária. Osvětlení doporučuji napojit na spínací hodiny, které řídí jeho chod. Nestane se vám tak, že ho ve spěchu zapomenete zapnout.

7. Sázení akvarijních rostlin

Pokud technika funguje, nastal čas vysázet akvarijní rostliny. Před zasazením rostlin do akvária byste měli mít přibližnou představu, kam kterou rostlinku umístit. Pro tyto účely doporučuji si načrtnout schéma rozmístění. To vám práci velmi ulehčí.

Nyní odstraňte všechny nahnilé a odumřelé listy a u rostlinek, které mají kořeny, zastřihněte kořen tak, aby zůstal v délce 2-3 cm. Zastřižení stimuluje jejich růst. Takto upravené rostlinky a rostlinky, které kořeny nemají sázíme vtlačením do dna s akvarijním substrátem. Výborným pomocníkem pro výsadbu, ale i pro následnou údržbu jsou speciální kleště nazývané sázeče rostlin. Po výsadbě rostlin přidáme ještě hnojivo abychom nastartovali růst.

8. Živé bakterie

Nyní musí akvárium dozrát. Tento proces trvá zhruba dva týdny a v jeho průběhu se akvarijní voda mění do mléčného zbarvení. Je to proto, že se v ní tvoří užitečné baktérie, které pomáhají udržet biologickou rovnováhu v akváriu. V tomto období dělá většina začínajících akvaristů chybu a při zabrvení vodu okamžitě mění. Vyvarujte se toho! Jedná se o přirozenný proces a pokud do něj zasáhnete, dobu „zrání“ v akváriu prodloužíte.

Tento proces lze urychlit tak, že do vody přidáte násadu těchto bakterií. K dispozici je Tetra Safe Start nebo JBL Denitrol.

Ryby vysaďte do nového akvária až po několika dnech.